Aksesuarlar

estetik-sanat

“ Giyim dilinde süsler ve aksesuarlar sıfat ve zarflara benzer. Eğer akıllıca kullanılırsa basit bir kıyafete stil kazandırabilir. Aynen süslü kelimeleri kullanmanın zor ama doğru kullanıldığında çok etkileyici olabileceği gibi…”     

Alison Lurie.

“Giyimde içerik de neymiş? Hepsi hepsi üstüme geçirdiğim bir kıyafet…” diye düşünüyor olabilirsiniz. İşte yaşamın cilvelerinden biri de her gün alışkanlık haline getirerek  yaptığımız bir çok şeyin aslında yaşam kalitemizi ne kadar derinden etkilediğini fark edememiz. Giyinmek de bunlardan birisi. Giysiler bedenimize ilk temas eden şey olmaları nedeniyle hem bizi doğrudan etkilemekte, hem de dışarıdan bizim parçamız gibi algılanmaktadır.

Bir açıdan şöyle diyebiliriz; giyimimiz ruh halimizi, dolayısıyla beden dilimizi direkt etkildiği gibi, çevremiz tarafından da ilk önce giyimimizin söyledikleri ile algılanırız. Peki giyim nasıl konuşur?

Giyim dilinde kelimeler kullandığımız giyim  parçalarıdır ve her bir kelimenin ayrı bir anlamı vardır. Vurguyu nasıl yaptığımıza bağlı olarak giyimde de oldukça yüksek sesle konuşabiliriz.

Eğer giyimimiz konuşuyorsa, kurduğu tümcelerin içeriği; bizim kim olduğumuz, kişiliğimiz , duygularımız vekatıldığımız etkinlikile ilgili vermek istediğimiz mesajlar olmalıdır. Şekiller, desenler, renkler ve kumaşların dokusu hep bu mesajın birer parçasıdır, ama en önemlisi kullandığımız aksesuarlardır. Hiç aksesuarların verdiğimiz mesajda ne kadar önemli rol oynadığını düşündünüz mü?

Sadece aksesuarlarla oynayarak giyiminize kişisel imzanızı atabilirsiniz. Aksesuarlar kıyafetinizi tamamlamanın yanı sıra kendinizi ifade etmeniz, değişik görünüşler elde etmeniz için size sonsuz denebilecek fırsatlar verir. Aksesuarları kullanma şeklinize göre giyiminizde çok değişik etkiler yaratabilirsiniz; giyiminize renk katabilir, denge sağlar, isterseniz kontrast yaratır, tarzınızı değiştirir, hatta modası geçmiş kıyafeti dahi güncelleyebilir.

Az giysiyle, çok kıyafet yaratmanınm en büyük sırlarından biridir akıllı aksesuar kullanımı.

Öte yandan  aksesuar kullanırken de estetiğin esası olan uyum unutulmamalıdır. Aksesuarda uyum ise; kişilik, beden yapısı ve gidilen etkinliğe uygun aksesuarları seçmektir. Bedeninize ve kişiliğinize uymayan aksesuarlar üzerinizde eğreti duracak, etkinliğe uymayan aksesuarlar ise  kendinizi bulunduğunuz ortamdan dışlamanıza neden olacaktır.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply