Defile Fotoğrafları Nasıl Yorumlanmalı?

defile_1

Moda tasarımcılarının defileleri, dünya basınının ilgisini yakalamak için bir fırsat alanı ve şov olarak kullandığı düşünülürse, defilelerde kullanılan kıyafetlerin, vitrindekilerden niye çok daha abartılı olduğu anlaşılabilir.

Yine de, defilelerde gösterilen modellerin mağazalarda satışa sunulan kıyafetler üzerinde önemli etkisi olduğu unutulmamalıdır. O milyarlarca dolarlık endüstri, defilelerde akımı belirleyen detayları basitleştirip, gerçek hayata uyarlayarak satışa sunulan ürünlerden oluşur.

Tasarımcılar defileleri şov boyutundan soyutlayarak kıyafetleri tasarlarlar. Bugün en pahalısından, en ucuzuna, hangi mağazaya giderseniz gidin, bu yılın akımlarını görürsünüz.

Yılın modasının sizin tarzınıza nasıl uyacağını, defile fotograflarından incelerken, sizde tasarımcıların yaptığı soyutlamayı uygulayabilirsiniz. Bunun için:

1) Mankenlere değil, Kıyafetlere bakın

Genellikle defilelerde, alışıla gelmişin dışında aksesuar ve saç stili kullanılarak kıyafetin dikkat çekici olması sağlanır. Sizde:

 • Garip makyajı, acayip saç stilini, komik şapkaları, v.b. dikkat almayın. Bunlar tasarımcıların dahi giymenizi beklemediği, sadece etki için eklenmiş parçalardır.
 • Tek tek parçalara bakın. Örneğin; resimdeki ceketin basit bir pantalonla nasıl görüneceğini düşünün. Portakal renkli vatkalı bir ceketin basit dik yakalı kazakla veya kotla nasıl gözükeceğini hayal etmeye çalışın.

 

2) Siluet, biçim ve kesim Giysiler demode veya “rüküş” görünmediği sürece üzerinde pek düşünmediğimiz bir konudur siluet. Oysa güncel ve çağdaş görünmenin en önemli kısmı siluetin doğru görünmesidir ve moda akımlarının belirleyici yönüdür. Siluet nasıl belirlenir?

Silueti belirleyen kıyafetin şekil, kesim ve biçim belirleyen özellikleridir:

 • Dar? vücuda oturuyor? bol? Bel yukarıda, aşağıda veya kalçada?
 • Omuzlar nasıl? (geniş ve kare? doğal ve düz? yuvarlak ve yumuşak?)
 • Ceketler kısa? Kalça hizasında?
 • Etek boyları: uzun ve bol? kısa ve pileli?….

Unutmayın, kesim, vücuda oturuş ve oranlar moda akımına uygun olduğu anda en basit kıyafet dahi şık görünecektir. 

3) Renk

 • Renk paletleri nasıl? Renkler nasıl biraraya getirilmiş? Birbirini tamamlıyor mu, yoksa birbiriyle çarpışıyor mu? kontrast mı?
 • Moda olan renkleri sizin kartelanızdaki tonlarla uygulayın. Unutmayın, herkes siyah hariç her rengi giyebilir. Önemli olan herkesin renklerde kendi tonunu seçmesidir.

4) Kumaş/ Desen/ Baskı

Kumaş dokularına, desene, doku sıklığına ve kumaş dizaynına bakın. Kumaşlar görüntünün en önemli parçasıdır. Modaya uygun bir kumaşı giyilebilir bir şekle getirdiğiniz anda, görüntünüz defileden mağaza görüntüsüne dönüşecektir.

 • En beğendiğiniz ceketinizin bu yılın moda kumaşları ile nasıl görüneceğini hayalinizde canlandırın.
 • Çok şatafatlı görünen kumaşın kullanım miktarını azaltarak kullanabilirsiniz. Örneğin:şatafatlı görünen brokar kumaş, belki de, bir atkı veya bir aksesuar olarak kullanılırsa sizin için giyilebilir hale gelecektir.
 • Çok süslü elemanların çıkarılıp giysi üzerinde sadece ufak işlemeler olarak kullanılması da düşünülebilir.

5) Detaylar

Kıyafetlerde kullanılan detaylara dikkat edin.

 • İşleme kullanılmış mı?
 • Düğmeler dahil, kullanılan süsler neler?

Belirleyici özellikteki bu detaylara sadık kalıp, kıyafetin geri kalanını basitleştirirseniz, abartılı bir kıyafetin giyilebilir hale gelmesini sağlarsınız.

6) Aksesuarlar


Basit bir kıyafetin güncelleştirilmesinin en kestirme yolu aksesuarların güncelleştirilmesidir. Kullanılan aksesuarlara dikkat edin. Gözlük şekilleri, kemerler, ayakkabılar, takılarda kullanılan malzemeler, takı tipleri size modayı kendi tarzınızla birleştirme konusunda eşsiz fırsat sunar.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply