FİLMLERDE KULLANILAN KOSTÜMLER DE ARTİSTLERİN PERFORMANSINI ETKİLİYOR!

FİLMLERDE KULLANILAN KOSTÜMLER DE ARTİSTLERİN PERFORMANSINI       ETKİLİYOR!

“Soyunma odası artistin oynadığı karekteri keşfettiği yerdir”

Northwestern üniversitesindeki çalışma bir çok açıdan, son yaptığım Londra ziyareti sırasında gittiğim, Victoria & Albert müzesindeki Hollywood Kostümleri sergisini hatırlatıyor.

Sergiyi gezerken, hafızalarımızdan silinmeyen, birçoğu Oscar kazanmış, o çok etkileyici filmlerde kullanılan kıyafetlerin  nasıl özen ve titizlikle seçildiğini, kostüm dizaynının beyaz perdede nasıl da önemli bir rol oynadığını en açık şekliyle görüyorsunuz. Giyimin psikolojik etkisini görmek isteyenler için kaçırılmaması gerekli bir çalışma.

Sergide filmin yapımı aşamasında kostüm dizaynının geçtiği değişik aşamalar da anlatılıyor.     Özellikle  “Transformasyon” adı verilen son aşama, bir bakıma Northwestern Üniversitesinde yapılan çalışmayı hatırlatıyor. Oyuncunun transformasyonu olan bu aşama şöyle anlatılıyor:

Artist ancak kıyafeti giydikten sonra kendini filmde oynayan karakter gibi hisseder. Soyunma odası artistin oynadığı karakteri keşfettiği yerdir” Kostüm tasarımcısı Ann Roth; Meryl Streep ile soyunma odasında çalışırken “Üçüncü kişinin gelmesini bekliyorduk” diyerek bu anı özetliyor.

http://www.ikbaloakley.com/giysiler-performansi-etkiler-mi/

http://www.ikbaloakley.com/yasamda-dogru-rolu-mu-sectik/

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply