GİYSİLER PERFORMANSI ETKİLER Mİ?

GİYSİLER PERFORMANSI ETKİLER Mİ?

“Enclothed Cognition”

Northwestern Üniversitesi- Kellogg Management School’da Adam Galinsky ve Hajo Adam’ın yaptığı araştırmaya göre, bazı özel kıyafetleri giymek kişilerin performansının artmasına yardımcı oluyor. Örneğin laboratuvar veya doktor önlüğü giyen kişiler, denemelerde giymeyenlere göre çok daha dikkatli davranıyorlar.

Yapılan çalışmada giyen için, giysininin sembolik anlamının deneyim kadar önemli olduğu da ayrıca belirtiliyor. Kişilere beyaz önlüğün rol icabı verildiği söylendiğinde, performansın hemen düştüğü gözleniyor.

Çalışmayı yapanlar giysilerden etkilenmeyi “enclothed cognition” olarak adlandırıyor. Aynı bedensel duyuların düşünce ve hislerimizi etkilediğini belirten “embodied cognition”gibi. Journal of Experimental Social Psychology.

NewYork Times’da bu çalışmayı ve bulguları “Beyaz önlük, bazen sadece beyaz önlük değildir” başlığıyla,  eğlenceli bir dille anlatıyor.

Sizce bu sonuçları sosyal yaşamda ve iş hayatında giydiğimiz giysilere, üniformalara kadar uzatabilir miyiz? Mesela Takım elbise ve kıravat özgüven ve güç hissi verir mi? Ya da polis veya asker üniforması cesaret?

http://www.ikbaloakley.com/filmlerde-kullanilan-kostumler-de-artistlerin-performansini-etkiliyor/

http://www.ikbaloakley.com/yasamda-dogru-rolu-mu-sectik/

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply