Moda Tarihi ve Defileler

moda

Kimimizin kesinlikle uymaya gerek duymadığı, kimimizin de vazgeçilmez bulduğu modanın değişimini, tarihsel ve politik olaylara paralel hiç incelediniz mi?
Satışa sunulan her ürün gibi, moda da dünyadaki kültürel ve politik olaylarla yakından ilişkilidir. Moda tarihi bir bakıma insanların o dönemlerdeki inançlarını yansıtır.
Gelin yakın tarihe paralel, moda tarihini birlikte inceleyelim.
1. ve 2 Dünya Savaşı sırasındaki moda akımlarına bakın; kadınlarda saçlar kısa, kıyafet çizgilerinin hep erkeksi olduğunu göreceksiniz; işte 2. Dünya savaşı döneminden bir Channel kıyafet:

Ya savaş sonrası yıllar, 1930’lar ve 1950’lere bakın; aşağıdaki resimde olduğu gibi, saçların uzadığı, kıyafetlerin feminen hatlara geri döndüğünü görürsünüz.

1960’lardaki “hippy” akımının etkisi de, o yılların modasında görülüyor.

Ya Golda Meir, Thatcher, Ghandi gibi güçlü kadın liderlerin devri olan 1970 ve 80’li dönemlerde modanın geniş omuzlarla “power dressing” dediğimiz güç gösteren kıyafetlere döndüğünü görmüyor muyuz?

Moda tarihi, modanın toplumun eğilimlerine göre şekillendiğini gösteriyor. Küresel dünya’da aynı eğilimleri biz de paylaştığımıza göre, “modaya uymaya gerek yok” ön yargısı pek doğru olmayacak.
Tabii, her zaman moda olan, klasik giyim tarzı da görünüşü güncel tutmanın bir yöntemi olabilir; ama bu tarza çok sıkı bağlı kalmada iki sorun vardır.

Birincisi bu giyim tarzı çok pahalıdır. Biz eğitimlerimizde, bu tarzda alınan parçaların yatırım parçaları olduğunu söyleriz. İkinci sorun ise gardırobunuzu bu yatırım parçaları ile doldurursanız, çok pahalı ama sıkıcı bir giyim seçeneği içinde kalırsınız.

Doğrusu, moda akımlarını kendi tarzınızla birleştirerek zamanında   uygulamaktır.

Giyimde yapacağınız her bir parçaya harcadığınız parayı yatırım olarak düşünün. Bir parçayı, ne kadar uzun süre ve sık giyerseniz, o parça için yaptığınız birim ödeme miktarı düşer.

Moda akımlarının 10 yılda bir değiştiğini düşünerek, moda tarzını ilk yıllarında uygulamaya başlamak daha ekonomiktir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply