Özgüvenli Duruş

ÖZGÜVENLİ DURUŞ İYİ BİR İLK İZLENİMİN TEMELİDİR

Önemli sorumluluk alacağınız, yeni bir işe başlıyorsunuz. Kurumunuz sizi diğer çalışanlarla tanıştırmak için özel bir tanışma partisi düzenledi. Toplam 50 kişiye yakın katılım olacak; katılımcıların çoğunu da tanımıyorsunuz. Bu etkinliğin yapıldığı odaya girerken neler hissedersiniz?

Şüphesiz mümkün olan en iyi etkiyi yaratmanın heyecanı içinde olursunuz. Bilinçaltınız hiç tanımadığınız kişilerle dolu bir odaya girdiğiniz ilk birkaç saniyede, sadece dış görünüşünüze bakılarak, iç dünyanızla ilgili  bir sürü karar verileceğini bilir.

O tek bir an, profesyonel yaşamınızda yeni bir başlangıç yaparken, yeni çizmeye çalıştığınız kariyer için neredeyse belirleyici olabilecek kadar önemlidir.  Sizi gören birkaç kişi tarafından değerlendirme tamamlanacak, ilk izlenim ilk birkaç saniyede yaratılacaktır. Ya kötü bir ilk izlenim yaratırsanız? O zaman ilişkileri düzeltmek için performansımızı bir o kadar arttırmamız gerekeceği açıktır.

Tüm  bu düşünceler siz de özgüven kaybına neden olduysa, bir de ne giyeceğinizden emin değilseniz, yaratacağınız ilk izlenimin çok etkileyici olmasını beklemeyin. Kendini iyi hissetmek, özgüven, dış görünüş ve ilk izlenim arasında birbirini zincirleme etkileyen ilişkiler vardır. İlk izlenimi beden dili de diyebileceğimiz duruşun, giyimle tamamladığı dış görünüşle yaratılır. Giyilen giysilerden emin olmamak ise özgüveni sinsice yaralar . Özgüven eksikliği ise kaçınılmaz olarak  beden dilini etkiler.

Güzel bir kadın veya yakışıklı bir erkek, bulunduğunuz ortama girdiğinde, eğer o kişide özgüvenin yarattığı etkileyici hava yoksa, belirli bir müddet bu kişiyi güzelliğinden etkilenerek süzersiniz; ama kısa bir süre sonra dikkatiniz başka bir yöne çevrilir. Öte yandan, tek tek bakıldığında hiç de güzel olmadığını düşündüğünüz biri, bir anda tüm bakışları kendisine çevirip, çevresini büyüleyerek, bulunduğu ortamın ilgi odağı olabilir. Böyle kişilerde özgüven tarafından yaratılan havanın büyüleyici etkisi vardır ve bu etkinin izi de kolay silinmez.

Yaşamda kendimiz için yaptığımız her yatırım özgüvenimizi arttırmaya odaklı olmalıdır. Değerlerimizin farkına varıp, keyifle, dolu dolu yaşamak için en önemli faktördür özgüven.

 

ÖZGÜVENLİ DURUŞ ÖĞRENİLEBİLİR

Renk ve Stil Analizleri, kişisel etki için en önemli faktör olan özgüveni arttırmaya odaklıdır. Yaşayacağınız deneyim sizin için neyin doğru olduğunu size gösterirken, kendi değerlerinizi keşfetmenizi sağlar. Bu nedenledir ki;  Renk Analizleri bir çok kişi için yaşamının değiştiği gün olabilir.

Bir arkadaşımla yılların kadınları etkilerken, erkeklerin genellikle niye böyle bir sorunu olmadığını konuşuyorduk. Erkekler için saçlarına kır düşmesi neredeyse bir çekicilik unsuru dahi olabilirken, neden kadınlar için en ufak kırışıklık dahi  problem olabiliyordu?

Her şeyden önce, ilk bilmemiz gereken gerçek;  kendi hakkımızda ne düşünürsek onu yansıtıcağımızdır. Başkalarının bizimle ilgili kararı da yansıttığımız doğrultudan çok farklı  olmayacaktır. Bu gerçek temelinde; “Biz kadınlar kendimiz hakkında ne düşünüyoruz?” sorusunu hiç irdelediniz mi?

Ben verdiğim eğitimlerde kadın ve erkeklerin kendilerini fiziksel görünüş açısından nasıl gördüklerini sürekli karşılaştırabiliyorum.  Maalesef biz kadınlar, aynaya bakarken genellikle neremizde ne kusur olduğuna odaklanıyoruz. Erkekler  ise kusurları değil, kendilerindeki olumlu yönleri görmeye odaklanıyor. Bunun en canlı örneği için sizde evden çıkmaya hazırlanırken, “Nasıl görünüyorum?” ve “Hazır mıyız?” sorularının karşılıklı kimlerden geldiğini düşünün.

Kadın olarak bizler maalesef görünüşümüze genellikle güvenmiyor ve sürekli onaylanma ihtiyacını hissediyoruz. Erkekler ise bu konuda çok daha olumlu düşünüyor, genellikle yaşlanmayı ve kilo almayı da çok sorun etmiyorlar. Durum böyle olunca onların dışarıya yansıttıkları kendileri ile ilgili olumlu düşünceler ve yılların getirdiği yaşam tecrübesi. Niye zaman zaman daha bile çekici olabildiklerine şaşmamak gerekir…

Kendimizle ilgili düşüncelerimiz yansıttıklarımızdır, sonucu belirleyen de kendimizi nasıl gördüğümüzdür. Hepimizin bir değil, birkaç büyüleyici  özelliği mutlaka vardır. İş aynaya bakarken bu özellikleri nasıl keşfedeceğimizde; keşfettiğmiz zaman da  aynı erkeklerin yaptığı gibi bizim de yansıtmamız kolay olacaktır.

Kişilerin kendilerini en iyi şekilde sunmalarına yardımcı olacak Renk ve Stil Analizleri eğitimini uzun yıllardır, zevkle veriyorum. Deneyimlerim bu eğitimlerin en büyük yararının kişilere ne giymesi gerektiğini söylemekten çok; kendilerini tanıyarak, yansıtmalarına ve  en önemlisi de, özgüvenlerini arttırmalarına yardımcı olması olduğunu gösterdi.

Doğru renkler sizi daha genç, dinamik ve yaklaşılabilir göstermesinin yanı sıra, büyüleyici yönlerinizi ortaya çıkararak, kendinizi başka bir gözle görmenizi sağlar. Giyinirken hataları kapatmayı düşünmeniz yerine, değerleri nasıl göstereceğinize odaklanmanızı sağlar.

Özetle Renk ve Stil Analizleri yaşamınızda sadece doğru renk ve şekillerin ne olması gerektiğini söylemekten çok daha önemli bir rol oynar.  Özgüveninizi yenileyip, arttırmanıza yardımcı olur.

Renk ve Stil Analizlerine katılımınız kendiniz için yapacağınız ve yararını bir yaşam boyu göreceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

 

 

 

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply